top of page

Panik Atak:
Belirtileri, Nedenleri ve Başa Çıkma Yolları

 

Ani korku ve rahatsızlık hissinin ardında yatan nedenler ve başa çıkma stratejileri.

Panik atak, bireylerde ani ve yoğun korku veya rahatsızlık hissiyle ortaya çıkan bir anksiyete bozukluğudur. Bu durum, günlük yaşamı ciddi anlamda etkileyebilir ve kişinin fiziksel, duygusal ve zihinsel sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

İstanbul Psikoloji Danışmanlık Merkezi

Panik Atak Nedir?

 

Panik atak, bireyin ani ve yoğun korku veya rahatsızlık hissettiği bir anksiyete bozukluğudur. Genellikle birkaç dakika içerisinde zirve yapar ve belirtileri oldukça yoğun bir şekilde hissedilir. Kalp çarpıntısı, terleme ve nefes darlığı gibi fiziksel belirtilerle birlikte, kontrolü kaybetme korkusu ve gerçeklikten kopma hissi gibi zihinsel belirtiler de eşlik edebilir.

Çift olarak evliliğimizde üstesinden gelemediğimiz durumlar için seanslara katıldık. Sürecin başından itibaren hem kendimde hem de eşimde değişimler var. Öfke kontrolü ve iletişim problemleri ile ilgili sorularımı özellikle ayrıntılı bir şekilde yanıtlanıyor ve süreci yönetmek için farklı farklı yöntemler kullanıyoruz. İlgisi için Cansu Hanım’a teşekkür ederim.

A. U. 

Panik Atak

Belirtileri Nelerdir?

 

Panik atak belirtileri oldukça çeşitlidir ve şunları içerir:

 • Kalp çarpıntısı

 • Terleme ve titreme

 • Nefes darlığı ve göğüs ağrısı

 • Baş dönmesi ve mide bulantısı

 • Uyuşma veya karıncalanma hissi

 • Kontrolü kaybetme, ölüm veya delirme korkusu

 • Gerçeklikten kopma hissi

Image by Firmbee.com

Online Terapi Alın

Panik Atak Tedavisi

 

Aşamaları

Öz-Yardım Yöntemleri: Derin nefes alma, gevşeme egzersizleri, meditasyon, yoga, görselleştirme teknikleri, sosyal destek arayışı, stres yönetimi.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri: Düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme ve uyku düzenine dikkat etmek.

Profesyonel Yardım: Klinik psikolog veya psikiyatristle çalışarak terapi sürecine başlamak. Bilişsel Davranışçı Terapi, panik atakların yönetilmesi için sıkça tercih edilen bir yöntemdir.

CANSU ASLANKAYA Psikoloji Danışma Merkezi

Hakkımda

Uzman Klinik Psikolog

İstanbul Şehir Üniversitesi İngilizce Psikoloji bölümünü burslu bitirdim. 2018 yılında girdiğim Üsküdar Üniversitesi Tezli Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programında yetişkin terapisine yönelik Bilişsel Davranışçı Terapi ağırlıklı bir eğitim alıp, bu ekolde süpervizyon süreçlerini de tamamladım. “Üniversite Öğrencilerinin Öfke Kontrolü ve Problemle Başa Çıkma Yöntemlerinin Anhedoni ve Mükemmeliyetçilik İle İlişkisinin İncelenmesi” üzerine yazdığım tez ile klinik psikoloji üzerine uzmanlığımı aldım.

 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn
 • Instagram
IMG-20230318-WA0012.jpg

Eğitim ve Sertifikalar

Hemen Başlayın

Size yardım etmek için buradayım. Siz de bir randevu ayarlamak için iletişim formundan hemen kayıt olun ya da online terapi için hemen abone olun!

bottom of page